Jak oslavit svatého martina?
K Martinovi patří bílý kůň, první sníh, pečená husa, víno…, ale pro mě snad nejvíc legenda, která vypráví o jeho dobrotě a ochotě rozdělit se s chudým promrzlým žebrákem.
Znáte legendu o svatém Martinovi?
Víte, jak vzniklo jméno Martin?
A jak se stal ze syna vojáka biskup?
A proč se peče svatomartinská husa?
Jak se dá slavit svatomartinská slavnost nejen ve waldorfských školkách a školách?
Nejdřív je potřeba se pořádně připravit a nasát atmosféru – napéct svatomartinské rohlíky, vyrobit si koníky na tyči a hrát si na římské vojáky nebo si vyrobit lucerničku až budeme pod rouškou tmy sledovat svatého Martina, jak jede na bílém koni.
Můj nejstarší syn miloval svatomartinskou slavnost v lesní školce i waldorfské škole. Sešli jsme s lucerničkami na kraji Lidových sadů. Paní učitelky začaly vyprávět legendu a po chvíli jsme viděli, jak se opodál mihnul svatý Martin na bílém koni. Začali jsme ho s dětmi pronásledovat. s velkou radostí, protože se ukázalo, že na cestě kudy Martin projel se třpytí zlaté peníze.
Pak jsme došli na místo, kde Martin potkal prochladlého žebráka, který prosil o trochu jídla. Děti sledovaly s napětím scénu, jak Martin seskočil z koně, rozpůlil svůj plášť a přikryl třesoucího se muže.
Mohly se pak rozdělit s žebrákem o nasbírané čokoládové peníze.
Malé děti, které šly vzadu, tak často neměly velkou šanci získat zlaté mince, ale po tom, co děti sledovaly, jak se zachoval Martin, spousta z nich hledala mladší sourozence i cizí děti, aby se s nimi rozdělily. Taková dojemná chvilka pro přítomné rodiče.
Svatý Martin byl často tak laskavý, že se ještě děti povozily na jeho běloušovi. Zážitek zapsán až pod kůži.
Možná nemáte v blízkosti svatého Martina ani bílého koně, ale i tak se dá prožít si svatomartinskou slavnost. My jsme s dětmi některé roky napekly rohlíčky, vyrobily lucerničky a šly se za tmy projít na nějaké symbolické místo (ideální jsou zapadlé kapličky a jeskyní modlitebny). Udělali jsme si piknik ve světle lucerniček a vyprávěly si legendu o svatém Martinovi.
Jakou si vyrobit lucerničku?
Jednoduchou skleněnou: Sklenici pomažeme lepidlem, dáme na ní listy (nebo barevné papíry) a přelepíme průsvitným papírem tak, aby nic neodpadávalo. Připevníme drátek a máme hotovo.
Z různých papírových verzí se nám doma moc líbí ta z úvodní fotky z pětiúhelníků. Potřebujete 11 pětiúhelníků z papíru. Můžete použít barevné papíry, nebo si tvary vystříhat ze čtvrtek pokreslených akvarely.
U všech pětiúhelníků ohnete všech 5 rohů podle obrázku a slepíte je dohromady (rohy přes sebe, překrývají se kosočtverci) jako kdybyste chtěli vyrobit fotbalový míč.
K lucerničce připevníte drátek a máte hotovo.
(Ta letošní je zatím v procesu, tak postupně doplním fotky z procesu.)
Máte příběhy propojené s tvořením?
Od první adventní neděle 27. 11. 2022 bude probíhat „komponovaný program“ s rozhovory pro rodiče a příběhy a tvořením pro děti. Ponoříme se to tématu, jak podporovat děti a jak důvěřovat jejich rozhodnutím.